top of page
Szukaj
  • Daria Linkowska

Rozwód bez rozprawy - czy jest możliwy?


rozwód bez rozprawy

Rozwód kojarzy Ci się na pewno z długim procesem. I przyznam, że niejednokrotnie taki jest, ale.... I tutaj pozytywnie Cię zaskoczę. Szybki rozwód bez rozprawy jest możliwy. W związku z panującą pandemią weszły w życie przepisy, które nieco uławiają nam "życie" w postępowaniu w sprawie o rozwód i osiągnąć szybki rozwód. Trzeba jednak wiedzieć jak przygotować sprawę, żeby móc liczyć na szybki rozwód. Jak więc wygląda proces uzyskania rozwodu podczas covidu?


Sąd może rozpoznać sprawę o rozwód przy użyciu urządzeń technicznych umożliwiających przeprowadzenie ich na odległość z jednoczesnym bezpośrednim przekazem obrazu i dźwięku, bądź jeżeli nie istnieje możliwość rozpoznania sprawy przy użyciu urządzeń technicznych umożliwiających przeprowadzenie jej na odległość, sąd może zarządzić rozpoznanie sprawy na posiedzeniu niejawnym, jeżeli uzna, że przeprowadzenie rozprawy nie jest konieczne.


W przypadku rozpoznania sprawy o rozwód przez sąd w posiedzeniu niejawnym przesłuchanie stron może odbyć się na piśmie. Procedura przesłuchiwania stron na piśmie w praktyce polega na tym, że sąd wysyła pocztą na adres strony pismo z pytaniami. Strony zostają zobowiązane w określonym przez sąd terminie do przesłania pocztą odpowiedzi podpisanych osobiście wraz z przysięgą, że ich odpowiedzi są zgodne z prawdą.


Co wpływa na brak potrzeby przeprowadzenia rozprawy są:

-zgoda współmałżonków na nieorzekanie o winie

-brak przeciwwskazań do wydania wyroku przez sąd po myśli obu stron procesu


Pandemia koronawirusa wymogła na wszystkich wprowadzenie skutecznych, konkretnych i szybkich rozwiązań dostosowanych do dynamicznie zmieniającej się sytuacji. Jedną z nich było rozwiązanie omówione w powyższym artykule. Częściowo zmiany zaistniałe w czasie pandemii zostały z nami na dłużej... Dzięki temu w nieskomplikowanych sprawach rozwodowych w których małżonkowie są zgodni, nie będziemy musieli wybierać się do sądu w celu uzyskania rozwodu. Choć z doświadczenia wiem, że nie każdy sędzia podąża drogą możliwości przesłuchania stron postępowania na piśmie... Różnie z tym bywa, więc pokuszę się o stwierdzenie, że dużo zależy od tego do którego sędziego trafi sprawa. Tak to jest kiedy Sąd może, a nie musi...


Kancelaria Prawa Rodzinnego - radca prawny Daria Linkowska - sprawy o rozwód.

Jeżeli chcesz poradzić się w swojej sprawie - zadzwoń!


419 wyświetleń

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page