top of page
Szukaj
  • Daria Linkowska

Alimenty na dziecko pełnoletnie


Często dostaje pytania czy na dziecko pełnoletnie dalej mam płacić alimenty ?

Zgodnie art. 133 § 3 kro, rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego. Zwróć uwagę na słowo “mogą”.

Kiedy ? Jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.

Alimenty na dziecko pełnoletnie

W związku z tym wiek dziecka nie przesądza o istnieniu bądź nieistnieniu obowiązku alimentacyjnego.

Oczywiście wiek daje możliwość, jednakże często jest tak że dziecko chce się uczyć i ma do tego prawo.

Należy zauważyć, jak przyjmuje się natomiast w doktrynie i orzecznictwie, w odniesieniu do dzieci, które osiągnęły pełnoletność, należy brać pod rozwagę to, czy wykazują chęć dalszej nauki.

Alimenty na dziecko pełnoletnie

Ważny wyrok. SN z 24.03.2000r., I CKN 1538/99, dziecko, które osiągnęło nie tylko pełnoletność, ale zdobyło także wykształcenie umożliwiające podjęcie pracy zawodowej, pozwalającej na samodzielne utrzymanie, nie traci uprawnień do alimentów, jeżeli np. chce kontynuować naukę i zamiar ten znajduje uzasadnienie w dotychczas osiąganych wynikach.


Alimenty na dziecko pełnoletnie

Pamiętaj, iż w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego.

Tak, możliwe jest żądanie ich uchylenia w całości.

Jak ? Przede wszystkim, rodzic pełnoletniego dziecka może żądać uchylenia alimentów, jeśli wykaże, że dziecko może samodzielnie się utrzymać.


Dziecko pracuje i nie chodzi do szkoły? Co robić ?

Składaj wniosek o uchylenie.

Po prostu, takie postępowanie pełnoletniego dziecka świadczy o tym, że nie dokłada ono starań celem ukończenia nauki albo kolejnymi studiami i kierunkami usprawiedliwia brak podjęcia się pracy zarobkowej.

Uchylenie

Człowiek dorosły ma przede wszystkim być samodzielny i pokrywać swoje koszty utrzymania z własnym środków. Sąd bada czy faktycznie dziecko pracuje, chodzi do szkoły, styl życia…. Postępowanie dowodowe najważniejsze. !!!


37 wyświetleń

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page